5 způsobů, kterými zima ovlivňuje naši duševní a tělesnou pohodu
Zima může poznačit Vaše tělo i duši. Pokud však poznáte možné následky, jednoduchými kroky se dají odvrátit.
Zima není tak zlá. Je pravda, že dny se zkracují a teploty klesají. Pro mnoho z nás to znamená podřimování při krbu, filmové večery pod dekou a rodinná střetnutí. Zimu si však třeba naplno užít. Může Vás totiž značně ovlivnit, a tím nemáme na mysli pouze kašel a nachlazení.
Zima může poznačit Vaše tělo i duši. Pokud však poznáte možné následky, jednoduchými kroky se dají odvrátit. Nabízíme přehled pěti způsobů, jakými Vás může zima ovlivnit a současně tipy, pomocí kterých ji v pohodlí přežijete.
Jste náchylnější na SAD (seasonal affective disorder – sezónní afektivní porucha)
Práce v zimě často znamená docházení do práce i z práce v čase, když už je venku tma. Nedostatek slunečného záření dokáže pořádně vyčerpat. Sezónní deprese představuje změny nálad vyvolané mnoha faktory, včetně deficitu slunečního záření a vitamínu D. Jedním ze způsobů, jakým je možné sezónní depresi předcházet, případně ji léčit, je terapeutická světelná lampa. Studie z roku 2011 tvrdí, že 20 minut denně strávených před lampou s intenzitou osvětlení 10 000 luxů dokáže rychle napravit náladu pacientů. Výzkum publikovaný v Journal of the American Academy of Physician Assistants říká, že ranní terapie světlem pomáhá upravit cirkadiánní rytmy. Další jednoduchou alternativou je suplementace vitamínem D.
Vysoušení pokožky
Krásné opálení, které jste během léta získali, se rázem vytratí s prvním sněhem. Mnozí z nás se během zimy střetávají se suchou, svědící, podrážděnou a častokrát i olupující se pokožkou. Jak to napravit? Ujistěte se, že během dne pijete dostatečné množství vody, protože nedostatečná hydratace způsobuje nadměrné vysoušení. Ve vytápěcí sezóně se vysouší i vzduch v našich domovech nebo kancelářích. Jednoduchým pomocníkem je zvlhčovač vzduchu a dobrý hydratační krém. Krémy s vysokým obsahem vitamínu E hydratují Vaši pokožku a navrátí jej svěží vzhled.
Vaše alergie se mohou zhoršit
Lidé trpící alergiemi na pyl si sice mohou vydýchnout, ale to neznamená, že se v zimních měsících alergie vůbec neprojevují. Není netřeba se obávat ambrózií, ale zvýšené používání vytápěcích systémů může pořádně zkomplikovat život každému, kdo je alergický na roztoče nebo háklivý na nečistoty ve vzduchu. Pokud se tuto zimu začínají Vaše alergie na prach zintenzivňovat, je nejvyšší čas vyčistit vytápěcí zařízení ve Vaší domácnosti. Pokud takovou to možnost nemáte, začněte s něčím jednodušším: pravidelně si vyměňujte povlečení, často utírejte prach a pouvažujte o investici do kvalitní čističky vzduchu.
Vaše cirkadiánní rytmy se mohou zbláznit
Ne, vůbec si to nenamýšlíte. Zima Vás může vyčerpat, obrat o energii a úplně narušit Váš spánek. Kratší dny a časté výkyvy počasí zrovna k motivaci do cvičení nepřispívají a často se stává, že večery proležíme před televizí nebo přes víkendy dlouho vyspáváme. Toto všechno souvisí s cirkadiánními rytmy – takříkajíc s našimi vnitřními hodinami, které jsou úplně vykolejené. Výsledkem může být letargie, zvyšování hmotnosti, otupělost a změny nálad. Pokud máte problém zaspat, pokuste se snížit množství času, které večer strávíte při obrazovce počítače nebo mobilního telefonu. Studii z roku 2015, kterou vykonala Národní akademie věd USA, zjistila, že používání takových to zařízení těsně před spaním potlačuje hladiny melatoninu, mění dobu REM spánku a celkově posouvá naše cirkadiánní hodiny. Vědci z Univerzity v Torontě zjistili, že odfiltrováním modré složky světla, kterou tato zařízení vytvářejí, mohou kvalitu spánku výrazně zvýšit.
Můžete se cítit podrážděně
Není tak celkem jednoduché socializovat se během zimy. Nízké teploty znamenají, že většinu času trávíme v interiéru a se známými se střetáváme méně, než během letních měsíců. Výsledkem je, že naše tělo produkuje méně oxytocinu, takzvaného hormonu lásky nebo důvěry, který se tvoří právě při příjemných sociálních interakcích. Pokud se cítíte osaměle nebo sklesle, zvýšení hladiny oxytocinu je tak jednoduché jako krátké cvičení nebo posezení při kávičce s přáteli. Hladiny oxytocinu pořádně dokáží zvednout také naši mazlíčkové. Má Váš známý psa? Bydlíte při parku? Studie ukazují, že i krátký čas strávený se psíkem nebo kočkou pomáhá – hladina oxytocinu se zvýší už po pětiminutovém kontaktu.
Zdroje:
- Impact of light-emitting eBooks before bed
Anne-Marie Chang, Daniel Aeschbach, Jeanne F. Duffy, Charles A. Czeisler.Proceedings of the National Academy of Sciences Jan 2015, 112 (4) 1232-1237; DOI: 10.1073/pnas.1418490112 - Grant WB, Schwalfenberg GK, Genuis SJ, Whiting SJ. An estimate of the economic burden and premature deaths due to vitamin D deficiency in Canada. Mol Nutr Food Res. 2010 Aug;54(8):1172-81. doi: 10.1002/mnfr.200900420. Review. PubMed PMID: 20352622.
- Rahman SA, Shapiro CM, Wang F, Ainlay H, Kazmi S, Brown TJ, Casper RF. Effects of filtering visual short wavelengths during nocturnal shiftwork on sleep and performance. Chronobiol Int. 2013 Oct;30(8):951-62. doi: 10.3109/07420528.2013.789894. Epub 2013 Jul 8. PubMed PMID: 23834705; PubMed Central PMCID: PMC3786545.
- Odendaal JS, Meintjes RA. Neurophysiological correlates of affiliativebehaviour between humans and dogs. Vet J. 2003 May;165(3):296-301. PubMed PMID: 12672376.