Vitamín C s bioflavonoidy redukuje symptomy alergie

Vitamín C s bioflavonoidy redukuje symptomy alergie

Vitamín C v dávkách 0,5 až 2 g/den prokazatelně zmírňuje zúžení průdušek.[1] Rovněž zvyšuje vitální kapacitu plic[2] po zvýšené fyzické aktivitě.

Redukuje symptomy astmatu

Vitamín C v dávce 5 g/den snižuje projevy astmatu vyvolaného běžným nachlazením u dětí.[2] V dávkách 500 mg/den zlepšuje funkci plic při chronické obstrukční plicní nemoci.[3] Vysoké dávky vitamínu C potlačují cytokinovou bouři způsobenou COVID-19 a snižují riziko syndromu akutní dechové tísně.[4] V dávkách 1 g/den zmírňuje příznaky alergické rýmy.[5]

Bioflavonoidy jako pomoc při senné rýmě a kopřivce

Bioflavonoidy, především kvercetin může být užitečný při některých alergiích, jako např. senná rýma anebo kopřivka.

Potlačuje tvorbu a uvolňování histaminu a jiných alergických/zánětlivých látek. Činí tak pravděpodobně stabilizací buněčné membrány žírných buněk.[6] Předpokládá se, že žírné buňky jsou imunitní bránou do mozku, jakož i senzory environmentálního a emocionálního stresu. Pravděpodobně se podílejí na vzniku neurologických onemocnění, jako např. roztroušená skleróza.

Kvercetin, jakož i jiné bioflavonoidy, má regulační a modulační vliv na zánět a imunitu.[7]

Jamieson Vitamín C PREMIUM s bioflavonoidy 600mg 120tbl. Jamieson Kvercetin 500 mg s vitamínem C 250 mg 45 tbl.

Jamieson Vitamín C PREMIUM
s bioflavonoidy 600mg 120tbl.

Vitamín C s obsahem bioflavonoidů – rutinu, hesperidinu, kvercetinu a rostlinných výtažků podporuje imunitní a nervový systém, tvorbu kolagenu, správnou funkci kostí, kloubů, svalů, zubů, zlepšuje propustnost krevních cév a chrání před oxidačním stresem.

Jamieson Kvercetin 500 mg
s vitamínem C 250 mg 45 tbl.

Kvercetin je rostlinný bioflavonoid se silnými antioxidačními účinky. Spolu s vitamínem C si vzájemně zvyšují svoji biologickou využitelnost, čímž zvyšují své účinky, a přispívají tak ke správné činnosti imunitního systému, nervové soustavy a psychiky a ke snížení únavy a vyčerpání.

KVERCETIN

Možnosti použití[8]

Alergie, astma, senná rýma a kopřivka:
Kvercetin může zmírňovat alergie, jako senná rýma, kopřivka a jiné a astma tím, že tlumí tvorbu a uvolňování histaminu ze žírných buněk.

Antibakteriální aktivita:
Kvercetin potlačuje rozmnožování téměř všech kmenů bakterií způsobujících respirační, trávící, kožní a infekce močových cest.

Artritida:
Kvercetin snižuje tvorbu látek vyvolávajících zánět, dokonce i při revmatoidní artritidě.

Onkologická onemocnění:
Kvercetin brání reaktivním formám kyslíku v poškozování DNA, které vede ke vzniku rakoviny prsu, tlustého střeva, prostaty, plic a melanomu. Potlačuje též tvorbu nových krevních cév, které si nádor vytváří.

Onemocnění srdce a cév:
Kvercetin snižuje hladinu celkového cholesterolu. Brání nadměrnému shlukování krevních destiček, čímž předchází trombóze.

Diabetické komplikace:
Kvercetin může mít příznivý vliv na vývoj cukrovky snížením oxidativního stresu a zlepšením využití glukózy buňkami.

Poruchy oka:
Kvercetin může bráněním růstu nových krevních cév předcházet vzniku makulární degenerace.

Zvýšená hladina kyseliny močové – dna:
Kvercetin potlačuje účinek enzymu xantin oxidáza, který je odpovědný za tvorbu kyseliny močové, čímž může zmírňovat příznaky dny.

Neurodegenerativní poruchy:
Kvercetin chrání mozkové buňky před oxidativním stresem, který se spojuje se vznikem Alzheimerovy nemoci a jinými neurodegenerativními poruchami.

Literatura:

1. Hemilä H.: Vitamin C and common cold-induced asthma: a systematic review and statistical analysis; Allergy Asthma Clin. Immunol., 2013.
2. Tecklenburg S.L., et al.: Ascorbic acid supplementation attenuates exerciseinduced bronchoconstriction in patients with asthma; Respir. Med., 2007.
3. Pirabbasi E., et al.: Efficacy of ascorbic acid (vitamin C) and/N-acetylcysteine (NAC) supplementation on nutritional and antioxidant status of male chronic obstructive pulmonary disease (COPD) patients; J. Nutr. Sci. Vitaminol., 2016.
4. Liu F., et al.: Intravenous high-dose vitamin C for the treatment of severe COVID-19: study protocol for a multicentre randomised controlled trial; BMJ Open, (2020).
5. Munjal M., et al.: Study of vitamin C therapy in allergic rhinitis; Int. J. ORL, Head Neck Surgery, 2020.
6. Thornhill SM, Kelly AM.: Natural treatment of perennial allergic rhinitis; Alt. Med. Rev., 2000.
7. Chirumbolo S.: The role of quercetin, flavonols and flavones in modulating inflammatory cell function; Inflamm. Allergy Drug Targets, 2010.
8. Lakhanpal p., Kumar Rai D.: Quercetin: A versatile flafonoid; Internet Journal of Medical Update, 2007.

   
Vrátit se na začátek